četvrtak, 1. travnja 2021.

thumbnail

Smeđe alge (Paeophyceae)

Smeđe alge (Phaeophyceae) su višećelijske, po obliku nitaste, vrpčaste, kožasto-lepezaste, vrpčasto spljoštene i dihotomski razgranjene ili raščlanjene poput tijela viših biljaka. Neke mogu dostići duljinu veću od 100 m (Macrocystis pyrifera iz hladnijih juž. mora). Njihovi hromatofori (feoplasti) sadrže klorofil a i malo hlorofila c, beta-karoten i ksantofile, među kojima smeđi fukoksantin koji prekriva ostale pigmente. Produkti asimilacije su laminarin, manit (polisaharid) i kapljice ulja. Smeđe alge razmnožavaju se vegetativno fragmentacijom talusa, te bespolno i spolno (izomorfna ili heteromorfna izmjena generacija).

Smeđe alge razvrstane su u šest redova (Ectocarpales, Cutleriales, Sphacelariales, Dictyotales, Laminariales, Fucales) s oko 2000 vrsta; uz malo izuzetaka (svega tri roda), smeđe su alge morski organizmi, a masovno su zastupljene u umjerenim i hladnijim dijelovima oceana. Žive pričvršćene za podlogu (bentos), os. na stijenama i kamenju, a neke na drugim algama kao epifiti. U našem moru poznat je jadranski bračić (Fucus virsoides), a česte su i vrste drugih rodova (Cystoseira, Dictyota, Padina, Sargassum).

Mnoge smeđe alge upotrebljavaju se za hranu i kao začin, os. u istočnoaz. zemljama. Služe i kao gnojivo, a alginska kiselina primjenjuje se u tekstilnoj, prehrambenoj i kozmetičkoj industriji.

Slika 1. Morfološki izlgled talusa Fucus virsoides

Citiranje:
alge. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2021. Pristupljeno 31. 3. 2021. <http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=1687>.

Related Posts :

Subscribe by Email

Follow Updates Articles from This Blog via Email

No Comments