- Cijanobakterije (modro-zelene alge) su prokariotske alge sa jednoćelijskim, kolonijalnim i trihalnim (filamentoznim) tipom talusa. Imaju višeslojan ćelijski zid, a citoplazma je poijeljena na centroplazmu (nukleoplazmu) i hromatoplazmu (peripalzmu). U centroplazmi se nalaze fibrile DNK (centrična ili prstenasta molekula DNK – Nukleoid – Bakterijski hromosom). U hromatoplazmi u tilakoidima su prisutni hlorofil a, karotenoidi i i pigmenti iz grupe fikobilina / fikobiliproteina (fikocijanin, fikoeritrin i alofikocijanin). Rezervna materija je cijanoficejski škrob. Pored vegetativnih mogu imati i specijalizovane ćelije (heterociste i akinete) u talusu. Česte su u slatkim i marinskim ekosistemima gde mogu izazvati cvjetanje vode. Brojne vrste su toksične. Otrovi modrozelenih algi nazivaju se cijanotoksini. Razmnožavaju se samo bespolnim putem (binarna fisija, dijelovima talusa, sporama itd).
- Crvene alge su pretežno marinske bentosne i rijetko slatkovodne. Većina ima višećelijski talus složene građe (trihalni, heterotrihalni, pseudoparenhimatični i parenhimatični). Ćelijski zid sadrži polisaharide (agar, karagenane i gelane), a u citoplazmi se pored ostalih organela nalaze rodoplasti (hloroplasti) sa glavnim pigementima u kombinaciji hlorofil a i d, te pomoćnim pigmentima iz grupe karotenoida i fikobilina fikobiliproteina. Rezervna materija je floridejski škrob. Razmnožavaju se vegetativno (deoba, delovima talusa), bespolno i polno (atipična oogamija: nepokretan muški gamet – spermacija koja nastaje u anteridiji i ženski nepokretan gamet - jajna ćelija koja nastaje u karpogonu).
- Zlatne alge obuhvataju jednoćelijske (kokoidne, rizopodijalne i monadne), kolonijalne i višećelijske trihalne i heterotrihalne predstavnike. Mogu biti gimnoplasti, imati ćelijski zid ili kućicu. U hromatoforima su pigmenti hlorofil a i c, karoteni i ksantofili (fukoksantin i violaksantin). Većina pokretnih oblika ima dva biča najčešće različite građe i dužine (heterokontne alge). Razmnožavanje može biti vegetativno (deoba ćelije, fragmentacija), bespolno (zoospore, autospore) i polno (hologamija, izogamija). Obrazuju endogene stomatociste (statospore).
- Žuto-zelene alge se nalaze na jednoćelijskom, kolonijalnom, sifonalnom i končastom nivou morfološke organizacije. Aktivno pokretni oblici najčešće imaju po dva biča nejednake dužine i građe (heterokontne alge). Većina posjeduje celulozno-pektinski ćelijski zid koji može biti jednodijelan ili dvodijelan. U pigmentnom sastavu sadrže hlorofil a, c1, c2, β- karoten i ksantofile. Glavna rezervna materija je polisaharid hrizolaminarin. Razmnožavaju se vegetativno, bespolno i samo pojedini rodovi polno (Botrydium - izogamija, Vaucheria - oogamija).
- Silikatne alge obuhvataju jednoćelijske i kolonijalne predstavnike. Imaju specifičan izgled usljed toga što je njihov protoplast smješten u dvodijelni silikatni pancir (frustula, teka). Kod mnogih predstavnika na panciru je prisutna rafa (šav). U citoplazmi se nalazi jedno diploidno jedro, krupna vakuola, hloroplasti sa pigmentima (hlorofil a i c, karoteni i ksantofili od kojih je specifičan dijatomin) i rezervne hranljive supstance (ulje, hrizolaminarin i volutin). Razmnožavaju se vegetativno (deoba ćelije) i polno (izogamija, oogamija i autogamija). Iz zigota nastaju karakteristične auksospore. Rasprostranjene su u slatkim i slanim vodenim ekosistemima gde su veoma važni primarni producenti i bioindikatori kvaliteta površinskih voda.
- Smeđe alge su višećelijske makroskopske (končast i kormoidan talus), pretežno marinske alge. Ćelijski zid sadrži alginate. U hromatoforima (feoplasti), nalaze se pigmenti hlorofil a i c i karotenoidi od kojih su najzastupljeniji β -karoten i fukoksantin. Rezervne materije su alkohol manit, polisaharid laminarin i ulja. U talusu kod nekih su konstatovane i fizode, u kojima se nakupljaju taninske materije. Pokretni stadijumi ovih algi imaju lokomotorni aparat od dva heteromorfna i heterokontna biča. Smeđe alge se razmnožavaju vegetativno (dijelovima talusa), bespolno (zoospore, tetraspore) i polno (izogamija, heterogamija, oogamija).
- Vatrene alge su pretežno jednoćelijske monadoidne, dok su kokoidni i trihalni predstavnici rijetki. Talus je dorziventralne građe sa jednom ili dvije brazde. Mogu biti gimnoplasti, sa celuloznim pancirom ili imati ćelijski zid. Pokretni oblici imaju dva heterokontna biča. U protoplastu se nalaze dinokarion, krupna vakuola, trihociste, hromatofori sa pigmentima (hlorofil a i c, karotenoidi). Specifični su pigmenti iz grupe ksantofila - peridinin, dinoksantin i dijadinoksantin. Rezervna materija je škrob. Razmnožavaju se vegetativno, bespolno i samo neki polno. U vodenim sredinama mogu izazivati cvijetanja pri čemu brojni predstavnici produkuju toksine (dinotoksini).
- Euglenoidne alge (Euglene) su jednoćelijske monadoidne (aktivno pokretni) sa bičevima koji mogu biti iste ili različite dužine i građe. Na površini ćelije se nalazi pelikula koja kod nekih omogućuje metaboliju (izvijanje ćelije). Imaju očnu mrlju, jedro, hromatofore sa pigmentima hlorofil a i b i karotenoide. Rezervna materija je paramilon. Neki predstavnici se hrane isključivo heterotrofno (sekundarna pojava). Razmnožavanje je vegetativno i odvija se uzdužnom deobom ćelije (prosto dijeljenje ćelije).
- Zelene alge obuhvataju jednoćelijske, kolonijalne, kapsalne, sifonalne i višećelijske predstavnike. Najprimitivniji predstavnici su gimnoplasti, dok se kod složenijih oblika obrazuje celulozno-pektinski zid. U ćelijama se nalazi jedno ili veći broj jedara, kao i veći broj hloroplasta različitog oblika (peharast, zvezdast, pločast, trajkast, sočivast i dr.) – taksonomski karakter. U hloroplastima se nalaze pigmenti hlorofil a i b i karotenoidi, kao i jedan ili veći broj pirenoida. Rezervna materija je škrob. Aktivno pokretni oblici posjeduju bičeve i očnu mrlju. Zastupljeni su različiti tipovi vegetativnog (deoba ćelije, fragmentacija, delovima talusa), bespolnog (zoospore, autospore, aplanospore) i polnog (hologamija, izogamija, heterogamija, oogamija, konjugacija) razmnožavanja.
- Alge pršljenčice (Charophyceae) obuhvataju krupne višećelijske alge kormoidne građe talusa (glavni i bočni člankovito građeni izdanci sa nodijima i internodijima) pretežno slatkovodne. Internodije mnogih predstavnika obavijene su jednoslojnom korom. Na rizoidu se uočavaju krtolice (bulbili). Talus raste vršno i kod nekih predstavnika uočava se stipularni vijenac (ćelije koje su u vidu vijenca rapoređene ispod filoida). Pršljenčice se razmnožavaju vegetativno (krtolice / bulbili) i polno (oogamija).
Pripremio: Doc.dr. Ermin Mašić
Slika 1. Haematococcus sp.
Subscribe by Email
Follow Updates Articles from This Blog via Email
No Comments